fbpx
back to top
VIDEO #slušajsrce

Prof. Manola o prvoj “liniji obrane” u liječenju najučestalije aritmije

Metode liječenje najučestalije aritmije u populaciji, fibrilacije atrija, opisuje prof. prim. dr. sc. Šime Manola, pročelnik Zavoda za bolesti srca i krvnih žila KB Dubrava.

Ablacijsko liječenje je invazivna metoda kojom se liječi fibrilacija atrija, a pokazala se mnogo uspješnijom metodom od same primjene lijekova. Danas je u Hrvatskoj moguće napraviti elektrofiziološko ispitivanje i ablacijsko liječenje u 10 centara.

Najopasnija komplikacija ove aritmije je nastanak moždanog udara. Rizik se, naime, povećava za čak pet puta. Prof. Manola ističe najnovije smjernice u liječenju fibrilacije atrija koje su objavljene ove godine. Pojašnjava da se po prvi puta naglašava liječenje samih čimbenika rizika koji dovode do ove aritmije. To su, primjerice, visoki krvni tlak (hipertenzija), dijabetes, debljina, neaktivnost, poroci poput pušenja i alkohola.

Prof. Manola dodaje da je fibrilacija atrija bolest koja se ne može do kraja izliječiti. No upravo moderne metode poput ablacije, primjena određenih lijekova te promjena stila života, uvelike mogu poboljšati kvalitetu života bolesnika.

Procjenjuje se da će se zastupljenost ove aritmije do 2050. godine utrostručiti. Iz svega navedenog svjesnost o ovoj aritmiji te briga za vlastito zdravlje postaju sve važniji.

Podijelite članak:

spot_img

Više o fibrilaciji atrija

Rubrike Portala Zdravlje