Pandemija nije zaustavila ni umanjila liječenje najčešće srčane aritmije – fibrilacije atrija – u Hrvatskoj. Naprotiv, prema lanjskim podacima u hrvatskim je bolnicama napravljeno 20 posto više kateterskih ablacija, procedura kojima se uspješno liječi ovaj nepravilan rad srca.
Podatak je to koji je iznio i prof.prim.dr.sc. Šime Manola, predsjednik Radne skupine za aritmije i elektrostimulaciju Hrvatskog kardiološkog društva navodeći da je u lanjskoj godini prosječno u mjesecu kateterskom ablacijom fibrilacija atrija liječena kod 200 pacijenata.
U slučaju da osjećate simptome fibrilacije atrija, ubrzan i nepravilan rad srca, javite se svojem obiteljskom liječniku koji će vas onda usmjeriti na daljnje pretrage i zahvate – pozvao je prof.prim.dr.sc. Šime Manola pojašnjavajući simptome fibrilacije atrija i zašto je važno reagirati na vrijeme te javiti se liječniku.
Riječ je o zahvatu nakon kojeg godinu poslije oko 94 posto oboljelih više nema srčane aritmije. Postupak je dostupan na uputnicu odnosno preko HZZO-a.
S ciljem edukacije pacijenata, ali i građana generalno da ne zanemaruju simptome poput nepravilnog i ubrzanog rada srca, osnovana je i udruga Ritam srca. Prvu hrvatsku udrugu za srčane aritmije vodi prim.dr.sc. Borka Pezo Nikolić koja naglašava važnost educiranosti samih pacijenata. Poziva stoga i na pristup ovoj udruzi gdje će dobiti točne, pravovremene potrebne informacije.
Na ablaciju se u hrvatskom zdravstvu čeka do tri mjeseca, a iz HZZO-a su također pozvali da se na vrijeme javi liječniku.
Tim više jer je riječ o srčanoj aritmiji od koje u RH boluje oko 50 tisuća ljudi, a koja nosi pet puta veći rizik za zatajenje srca i 2,4 puta veći rizik za moždani udar.
Nepravilan i ubrzan rad srca, malaksalost, bol u prsnom košu, neki su od simptoma na koje struka poziva da svaki pojedinac mora reagirati i na vrijeme potražiti liječničku pomoć.