Dentalna medicina i briga o zdravlju zubi oduvijek je imala veliko značenje u životu ljudi. Okolnosti su se itekako promijenile. U današnjim, modernim vremenima nerijetko želje pacijenata nisu uvijek medicinski opravdane. Stomatološke ordinacije sada su mjesto u kojima u nekoliko sati možemo popraviti osmijeh, promijeniti veličinu, nepravilnosti i boju zubi. Gdje je granica onoga što je medicinski prihvatljivo, objašnjava splitski stomatolog, dr. med. dent. Tonči Težulat.
Mala nepravilnost – veliki stres
– Estetika u dentalnoj medicini oduvijek je bila važan dio života. Kroz povijest se to mijenjalo, a mijenja se i danas. Shvaćanje estetike je prije svega subjektivan stav. No pritom se često događa da pacijenti ne znaju načine kako bi im liječnici popravili osmijeh, otklonili nedostatke. Događa se i da liječnici dovoljno dobro ne poznaju problematiku pa od zahvata bude više štete nego koristi. Zato je važno doći kod stručnjaka koji će bez obzira na želje, otvoreno reći može li se zahvat obaviti ili ne – kaže dr. Težulat.

Kroz dugogodišnju praksu suočio se s pacijentima kod kojih i male nepravilnosti mogu biti uzrok velikog stresa. A nakon zahvata i liječnike iznenadi promjena u ponašanju ljudi.
Kad se govori od estetici u dentalnoj medicini treba voditi računa o nekoliko elemenata kao što su boja, veličina, položaj i oblik zuba.
– Gdje će zub stajati i kakav položaj imati ovisi o konstituciji čovjeka. Primjerice, ako je osoba atletski građena, ona će imati zube u obliku kvadratića. Ukoliko je riječ o adipoznoj građi, ljudi koji imaju uža ramena, a šire bokove, oni će imati zube okruglog oblika. Ako je osoba izdužene građe, imat će zube u obliku trokuta. Zato mislim da svako znatno mijenjanje položaja ili veličine zubi znači i mijenjanje osobnosti i ne bih ga preporučio pacijentima – naglašava dr. Težulat.
Estetska stomatologija
Sve to studentima, ali i kolegama, dr. Težulat je detaljno objasnio u knjizi ‘Anatomija i fiziologija s gnatologijom za dentalne studente’.
Pod estetskom stomatologijom podrazumijevaju se svi postupci kojima se postiže ravan, bijeli i besprijekoran osmijeh. Tako se nepravilnosti mogu ispraviti krunicama, ljuskicama, ispunama, implatantima kao i fiksnim te mobilnim aparatićima. U posljednje vrijeme vrlo je popularno izbjeljivanje zubi.
Time se značajno može popraviti izgled, a izbjeljivanje je sigurna, bezbolna, jednostavna i brza metoda za osobe sa zdravim zubima. Izbjeljivanjem se ne oštećuje zubna caklina, no treba pripaziti, upozorava dr. Težulat. Kako se i s izbjeljivanjem zna pretjerati, a posebno je to očito kod poznatih i slavnih osobe koje se na važnim događajima ili u medijskim nastupima pojave s neprirodno bijelim zubima, pitamo dr. Težulata kako postići prirodnu boju zubi?
Izbjeljivanje zubi
-Imamo četiri osnovne nijanse bijele boje jer zubi nisu ekstra bijeli kao papir. Svaka nijansa ima tzv.‘svjetloću’. Od jako svijetle s brojem 1, a što idemo prema većem broju to su zubi u toj nijansi boje tamniji. Pa imamo 1, 2, 3, 3 i pol, 4. Primjerice ako je središnji sjekutić boje 1, onda je dvojka ili bočni sjekutić boje 2. Zatim je očnjak tamniji, on ima 3 i pol ili 4, predkutnjak ili svaki daljnji zub znači tamniju nijansu. Stoga i pri izbjeljivanju zubi ne treba pretjerivati. Da bi se dobio dojam prirodnog izgleda, odnosno da se vidi da se nešto radilo, ali ne znamo što, navodi dr. Težulat, treba imati kvalitetnu opremu, materijal te iskusnog i prije svega iskrenog stomatologa.











