“Doktor” Google preplavio je svijet. Uronjeni smo u hrpe podataka koji nas zatrpavaju i mnoštvom nepotrebnih pa i nevjerodostojnih. Premda će informacije o stanju zdravlja ili bolesti s interneta čak biti i korisne, ništa ne može zamijeniti činjenicu da su svaka osoba i njezino zdravlje ili bolest, jedinstveni i da im tako treba pristupati. Nema jednog recepta i nema jednog izlaza. Izbor zna biti težak i sudbonosan.
Pacijenti u sve većoj mjeri postaju partneri na putu na čuvanju zdravlja ili povratku zdravlju i kvaliteti života, a jedino mjerilo je rezultat. Mnogi teško uzimaju u ruke odluke koje bi trebali donositi zajedno sa zdravstvenim profesionalcima, ali ako sve odluke prepustite drugima, ili trebate potporu i pomoć puno je načina da ju tražite i dobijete.
Možda je pandemijska korona najbolji i najsvježiji primjer o tome koliko je bilo teško razabrati informacije od koristi jer su se danomice mijenjale. Ali su jednako tako pokazale kako nam kroz šumu - ne informacija, nego njihovih interpretacija, treba vjerodostojan i pouzdan vodič. Riječ je o zdravstvenoj pismenosti u kojoj svatko za sebe odabire orijentire, a upravo o tome u koji se izvor pouzdaje, ovisi stanje zdravlja i bolesti, zaštita i uputa zašto i kome vjerovati. Svijet je iz temelja uzdrman korona krizom, jednako kao što su to i mnoge zdravstvene institucije i dojučerašnji autoriteti. Više no ikad to nam je pokazalo zašto je i koliko nezamjenjiv taj dragocjeni osobni pristup i odnos pacijent liječnik kojeg načinju i ekonomske i socijalne prilike ali i koliki je danak plaćen zbog zdravstvene nepismenosti. Mjeren životima i zdravljem.
To je glavni razlog da redefiniramo pitanja odnosa pacijenta i liječnika, zaštitimo ga provjerenim i korisnim znanjima, te da izaberemo put ka zdravstvenoj pismenosti kako se pokazalo, sudbinski važnoj u mnogim stanjima, čuvanju zdravlja, liječenju, životu s kroničnim bolestima, preživljavanju.
U ovoj ćemo rubrici donositi teme koje bismo mogli nazvati zdravstvenom abecedom, jer se u zdravlju i bolesti ništa ne podrazumijeva a još uvijek opstoje brojni stereotipi. O teorijama zavjere da ne govorimo. Pitajte, komentirajte, dat ćemo sve od sebe da osvijetlimo informacije od značaja za zdravlje i životnu dobrobit. I da s vama podijelimo put koji će vam olakšati i približiti znanja od kojih su mnoga elementarna, zanemarena. Kažu da nema toliko nerješivih problema koliko je nesposobnih ljudi, no, znanja nikome nisu naštetila i kad je najteže i kad sve izgleda bezizlazno. Odgovornost je na svima nama da okolinu učinimo sigurnijom, a kulturu sigurnosti uspostavimo kao društvenu vrijednost jer živimo u mreži kojom smo neizbježno povezani. Samo o nama ovisi što ćemo međusobno učiniti mogućim. Dobrodošli!
Među najspornijim pravima u slučaju kada su pacijenti dali pritužbe ili čak podizali sudske tužbe proteklih se godina, a osobito prije donošenja Zakona o zaštiti pacijenata problematičnim pokazivalo pravo na medicinsku dokumentaciju
Onkološki bolesnici i njihove udruge očajni su i ogorčeni, jer kako kažu kao da nije dovoljno imati rak, nego su pod višestrukim rizicima, jer uz zloćudnu bolest, u ova pandemijska vremena i strah od COVID-a 19 čekaju dijagnostiku i liječenje.
U KBC-u Rijeka predstavljene su bolničke putovnice, novi nestandardni dokument koji sažima ključne informacije o pojedinom zahtjevnom pacijentu. Plave putovnice formata A6 za sada su namijenjene prije svega osobama s poremećajem iz spektra autizma i sadrže informacije o načinu na koji ta osoba komunicira, posebno u slučaju kad ne govori ili se služi slikovnim znakovima.
Zdravstvena pismenost stanovništva iznimno je važna.
Jedna od zadaća javnog zdravstva u Hrvatskoj svakako je da svim osobama u RH omogući najvišu razina zdravlja i kvalitete života. Nezaobilazan put u ostvarivanju navedenog je razvijanje partnerskog odnosa i poticanje aktivne uloge svakog pojedinca.
Hrvatski savez slijepih uputio je apel medijima podsjećajući na negativan učinak pogrešno korištenih termina za oslovljavanje osoba oštećena vida. Riječ „slijepac” ima negativnu i pogrdnu konotaciju te njezino korištenje ni u kojem kontekstu nije prihvatljivo pa je tako i osobe oštećena vida potrebno oslovljavati terminom koji sadrži riječ „osoba”, jer one primarno to i jesu – osobe.
Obiteljski liječnik ima najpotpuniji uvid u zdravstveno i socijalno stanje pacijenta, i prvi je kojemu se pacijent s povjerenjem treba obratit.
Zdravstvena pismenost u nas je relativno novi pojam o kojem se sve više raspravlja. Ona predstavlja sposobnost prihvatiti, interpretirati i razumjeti temeljne zdravstvene informacije i usluge i, što je najvažnije, sposobnost upotrijebiti ih.
Uz otvorene kanale za konzultacije telefonom, mailom, nekad i društvenim mrežama, uvidjelo se da najprije javljanje doktoru a tek potom naručivanje, osigurava termin svakom pacijentu u skladu s njegovim stanjem, daje najviše vremena za kvalitetan razgovor, pregled i dijagnostiku te savjetovanje o mogućim rješenjima nastalih tegoba, što drastično povećava sigurnost i bolje ishode.
Na inicijativu ravnatelja KBC-a Rijeka prof. dr. Alena Ružića u povodu Svjetskog dana bolesnika osnovana je Koordinacija bolesnika i udruga bolesnika.
Svaki građanin, podrškom idejama, prijedlozima i aktivnostima KoHOM-a može učiniti razliku, bitnu za bolje sutra svakoga, jer svi smo prije ili kasnije – pacijenti.
Majka sam djeteta s poteškoćama iz autističnog spektra i poremećajem govora i razumijevanja. Moj sin ima 12 godina i upravo je krenuo u 6. razred redovne škole po individualiziranom programu uz pomoć asistenta.
U javnosti, pa i stručnoj često se govori o suicidu, prevenciji suicida i slično. Uglavnom se govori o patnji tih osoba, te puno više o vanjskim razlozima koji su doveli do ovakvog ponašanja (neadekvatni roditelji, teški uvjeti odrastanja, financijski problemi, nesretna ljubav, problemi na poslu, zlostavljanje od drugih osoba i dr.). I sve ovo je točno. Nesumnjivo je da je uloga roditelja vrlo važna, a i drugih osoba u razvoju djeteta.
Što se tiče simptoma i znakova bolesti, obično sam bolesnik ili netko iz njegove okoline primjeti tj. napipa uvećane limfne čvorove na vratu, ispod pauzuha ili u preponama
Preventivna, sportska i medicina životnog stila, tako je sadržaje dvodnevnog internacionalnog Prvog hrvatskog kongresa prevencijske, sportske medicine i kardiološke rehabilitacije sa oko 200 sudionika opisao prof. dr.Viktor Peršić ravnatelj opatijske Thalassotherapije koja je skup organizirala.
Krajem lanjske veljače u Hrvatsku je stigla korona. Tada smo nepoznati virus svi nazivali potpunim nazivom, novi koronavirus, SARS-CoV2, a naziv COVID-19 još nije bio skovan od Svjetske zdravstvene organizacije.
Čak 20.000 smrti godišnje, 60 svakoga dana uzrokuju bolesti srca i krvožilnog sustava, i vodeći su uzrok smrtnosti u europskim zemljama sa 30-50 posto, a u Hrvatskoj s 43 posto smrti uzrokovanih kardiovaskularnim bolestima.
U rujnu 2020. osječka Akademija za umjetnost i kulturu i Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo potpisali su sporazum o suradnji povodom kojeg je za javnost otvorena Klinika kreativnosti.
Prije 50-ak godina u Europi je počela palijativna skrb za bolesne kojima suvremena, kurativna medicina više ne može pomoći.
Uzeti najbolje od svih raspoloživih metoda, dio je integrativnog pristupa bolesniku, što ga i razvijeni zdravstveni sustavi uključuju.
Najnovija zbivanja, kada i cijepljeni obolijevaju od Covida, a neki obolijevaju po drugi put, nedostatak informacija, treća doza koju građani očito sa zanimanjem čekaju, sve su to pitanja o kojima smo razgovarali s infektologom, prof. dr. Mirom Morovićem iz Zadra.
Slovenska vlada prihvatila je projekt za ubrzanje cijepljenja protiv koronavirusa kojim će se nagrađivati obiteljski liječnici i njihovi timovi za aktivno promoviranje cijepljenja.
Broj umrlih od COVID-a u Hrvatskoj prešao je 9000, u bolnicama je više od tisuću pacijenata, a epidemiolozi tvrde da to još nije vrhunac četvrtog vala i da se situacija vjerojatno neće smiriti još neko vrijeme.
Epidemiolozi potvrđuju kako svaka peta osoba pozitivna na korona virus dolazi iz obrazovnog sustava.
Klinika za dječje bolesti u Klaićevoj ulici u utorak je primila vrijednu donaciju seizmičke opreme.
U srpnju ove godine s radom je krenulo prvo Nutricionističko savjetovalište Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Osječko – baranjske županije, a kako su se najzainteresiranijima za balansiranje prehrane pokazale žene, Savjetovalište je izašlo i s posebnim programom pod nazivom „Principi pravilne prehrane za lakši početak perioda menopauze“.
Dragi kolege roditelji i roditelji djece u autističnom spektru, sjećate li se onog trenutka kada dijete dovoljno naraste da prestanete sa sobom nositi veliku torbu u kojoj su pelene, dude, odjeća za presvlačenje, cijela hrpa drugih stvari i na kraju hrana koju trenutno jedu?
Lijek Forxiga 5 mg (dapagliflozin) više se ne smije koristiti u liječenju šećerne bolesti tipa 1 zbog rizika od razvoja dijabetičke ketoacidoze , izvijestila je Agencija za lijekove i medicinske proizvode (HALMED).
Hrvatska udruga bolničkih liječnika (HUBOL) u nedjelju je upozorila na preopterećenost bolnica koje brinu za COVID bolesnike, nedostatak specijalista i kreveta u sustavu koji se raspada, a dobar je samo za one koji su na vlasti.
Odvojenost Covid pacijenata od obitelji, prezaposlenost stručnih djelatnika, u riječkom je KBC-u još od ranijih pandemijskih valova urodila prvim Info Covid centrom. Te izvrsnim rezultatima.
Govorimo o znalcima i što su oni mogli učiniti, što su ili nisu učinili, u pandemijskom valu za kojeg je jasno da je izmaknuo kontroli.
U Trogiru je nedavno u organizaciji Hrvatske udruge za rane održan 13. simpozij s međunarodnim sudjelovanjem “Pandemija kroničnih rana u novom desetljeću” .
Hrvatska liječnička komora ponovno upozorava na manjak liječnika u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, ističući nedostatak 207 liječnika obiteljske medicine i 104 ginekologa te nužnost raspisivanja novih specijalizacija.
Zavod za medicinsku fiziku i zaštitu od zračenja KBC-a Rijeka sredstvima međunarodnog projekta nabavlja napredan sustav za vrednovanje raspodjela apsorbirane doze onkoloških pacijenata.
U sklopu obilježavanja 50. godišnjice rada Laboratorija za tipizaciju tkiva u Rijeci, prigodnim skupom u Gradskoj vijećnici pod počasnim pokroviteljstvom Grada Rijeke predstavljena je knjiga „Sustav HLA u kliničkoj praksi“ autorica Sanje Balen i Nataše Katalinić.
Vrlo je malo medicinskih stanja koja su kontraindikacija cijepljenju, tvrdi prof. dr. sc. Dinko Vitezić, klinički farmakolog sa Medicinskog fakulteta u Rijeci i iz KBC-a Rijeka.
U Hrvatskoj ne postoji organiziran, sustavan i dostupan način prijave kršenja prava pacijenata. Ukratko je to zaključak studije Prijave kršenja Europske povelje o pravima pacijenata autora Jasne Karačić i Marina Viđaka uz mentorstvo prof. Ane Marušić.
“Antibiotici nisu bomboni” naziv je panela s kojega je u srijedu poručeno da antibiotici nisu rješenje za virusne, već djeluju isključivo protiv bakterijskih infekcija, a odluku jesu li nužni u liječenju može donijeti jedino liječnik.
Promovirajući priručnik „Smjernice za bolničku primjenu antimikrobnih lijekova“ glavne urednice prof. dr. Vere Vlahović-Palčevski, specijalistice kliničke farmakologije, Sveučilište u Rijeci, Medicinski fakultet i KBC Rijeka kao suizdavači, ove godine pridonijeli su obilježavanju dana i tjedna svjesnosti o antibioticima.
Prazan papir može biti terapija, a ponekad kao sada i prava kazna.
Mjesec je borbe protiv ovisnosti koji se obilježava do sredine prosinca.
Korištenje aspirina povezano je sa 26 posto većim rizikom zatajenja srca kod ljudi sa najmanje jednim rizičnim faktorom.
Ljudima koji pate od blage depresije treba ponuditi tjelovježbu i psihoterapije umjesto antidepresiva, prema novim smjernicama Nacionalne zdravstvene službe Ujedinjenog Kraljevstva (NHS).
„Malo mjesta za čuda“ naziv je knjige koju je objavila Nađa Berbić , danas novinarka našeg portala, a ranijih 40 godina staža u riječkom Novom listu provela je kao novinarka i urednica.
Na natječaju International Medis Awards for Medical Research 2021, a koji već osmu godinu nagrađuje najbolja istraživačka postignuća liječnika i farmaceuta iz devet zemalja srednje i jugoistočne Europe, ove je godine pobjedu odnijelo i dvoje hrvatskih liječnika.
Rak dojke najčešće je sijelo raka kod žena u Osječko-baranjskoj županiji, Hrvatskoj, ali i svijetu. Trećina oboljelih umire radi otkrivanja bolesti u uznapredovaloj fazi, stoga je od iznimne važnosti prevencija i rana dijagnoza, kada su mogućnosti za izlječenje jako velike.
Nevladina udruga “Poseban prijatelj” iz Dubrovnika u suradnji s Dubrovačko-neretvanskom županijom organizirala je predstavljanje knjige “Krijesnice” i okrugli stol na temu “Koliko poznajete svoja prava?”.
Zatvaranje bolničkih sustava radi pandemijskog infekta imalo je i ima svoj utjecaj u svakoj zemlji, a neke od njih, poput SAD-a, počele su, da tako kažemo, zbrajati štetu.
U posljednje dvije godine riječ virus jedna je od najupotrebljavanijih riječi u svakodnevnom govoru. Infektivni, sezonski, neživi samo su neki od epiteta koji se vežu uz njih, a upitno je koliko ih zapravo razumijemo i znamo o njima.
Probiotici su živi mikroorganizmi (kvasci i bakterije) koje najčešće uzimamo u obliku dodataka prehrani, a mogu imati razne zdravstvene benefite.
Celijakija ili glutenska enteropatija kronična je autoimuna bolest, karakterizirana poremećenim imunosnim odgovorom. Riječ je doživotnoj bolesti svih organskih sustava, a javiti se može u svim životnim razdobljima.
Receptor aktiviran tvarima formiranim iz omega-3 masnih kiselina igra vitalnu ulogu u sprečavanju upale u krvnim žilama i smanjenju ateroskleroze, izvještava nova studija Karolinska instituta u Švedskoj objavljena u časopisu The Journal of Clinical Investigation.
Prije deset godina Mihael Strle obolio je od reumatoidnog artritisa. Bolest se manifestirala doslovno preko noći. Do tada potpuno zdrav , ništa nije ukazivalo na ovu ozbiljnu autoimunu bolest.
Uoči blagdana kada su ljudi osjetljiviji na brojne emocionalne događaje, obiteljske ili individualne, nisu svima emocije usmjerene ka radosti. Upravo obrnuto, depresivni, tjeskobni, pa i suicidalni mogu jednako tako svoje probleme osjećati značajno izraženije.
I dok je javnost fokusirana na epidemiju koronavirusa, tijekom studenog i prosinca hrvatske vrtiće i škole, ali i brojna radna mjesta desetkovala je prava mala epidemija angine, točnije upalne bolesti ždrijela i tonzila ili adenoidnih vegetacija.
Američka kardiološka udruga (AHA) upozorila je ovih dana da se nalazimo u najrizičnijem dobu godine jer između Božića i Nove godine najviše ljudi umire od infarkta.
Godišnje oko 17 milijuna ljudi u svijetu doživi moždani udar, od toga ih šest milijuna umre od njegovih posljedica.
Cjepiva protiv pneumokoka već su dugo u primjeni, no, sad su bliži fokusu javnosti i stoga što upale pluća i kod gripe i kod Covid-19 infekcije kao bakterijska superinfekcija na virusnu pneumoniju, mogu izazvati dodatne teške komplikacije.
Umorni i oprezni prema budućnosti? Zašto biste se ove godine mogli osjećati drugačije u vezi s novogodišnjim odlukama, objašnjava psihijatrica Jayashri Kulkarni, direktorica velikog istraživačkog centra u Australiji.
Hrana i pića koje konzumirate mogu igrati značajnu ulogu u ugrožavanju vaše jetre ili mogu pomoći u održavanju zdravlja ovog vitalnog organa. Novo istraživanje otkriva da je konzumacija crvenog mesa povezana s povećanim rizikom od razvoja masne jetre.
Sigurnost korištenja lijekova u trudnoći i babinju tema je edukativnog video razgovora u kojem je KOHOM PGŽ iznio mišljenja i preporuke izv. prof. dr. sc. Kristine Pilipović, dr. med, sa Zavoda za temeljnu i kliničku farmakologiju s toksikologijom Medicinskog fakulteta u Rijeci.
Kratica CT stoji za Computerized Tomography ili Computerized Axial Tomography (CAT) te se nalazi u nazivu jednog od najpoznatijih strojeva koji se koristi u medicinskoj dijagnostici, a s kojim se veliki dio populacije susreo barem jednom u životu.
Istraživači su razvili imunološke metode i test koji može biti visoko osjetljiv i neinvazivno otkriti biomarker akutnog odbacivanja bubrega, preko urina. To bi uskoro moglo pomoći u dijagnosticiranju odbacivanja ranije i bez biopsije, objavilo je Američko društvo kemičara.
Lijek čijih je 1600 doza stiglo u Hrvatsku i koji će dobiti iznimno teško imunokompromitirani bolesnici kombinacija je monoklonskih antitijela čija su generička imena kasirimivab i imdevimab, a naziv lijeka je Ronapreve.
Kako se približava 16. Europski tjedan borbe protiv raka vrata maternice, koji će ove godine biti obilježen u razdoblju od 17. do 23. siječnja, iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Osječko baranjske županije podsjećaju na ono što svaka žena treba znati o raku vrata maternice.
Poput povratka prohodnosti krvnih žila u srcu ili drugim dijelovima tijela stentovima, tako se i prijeteće aneurizme sve uspješnije liječe endovaskularnim intervencijskim zahvatima.
Psorijaza je kožna bolest koja spada u skupinu dermatoza te, osim kože, može zahvatiti i zglobove, a nerijetko zahvaća oboje, i kožu i zglobove.
Snažan odjek kampanje koju je pokrenula Udruga Nismo same s udrugama Onkoput, Sve za Nju i Europa Donna, pod nazivom Ne odustajem posvećene ženama s metastatskim rakom dojke, pokazuje kako bi se trebala voditi nacionalna kampanja i koliko je ona potrebna.
Iako se čini kako smo se posljednjih godina više okrenuli zdravom načinu života i redovnoj tjelesnoj i mentalnoj aktivnosti, podaci izneseni na Panelu Aktivne Hrvatske “Hrvatska 10 godina nakon, danas i Hrvatska u budućnosti“ zabrinjavajući su i pozivaju na trenutnu akciju.
Zavirili smo unutar bolnice, u bolničku administraciju. U tamnocrvenim odorama, uvijek nasmiješene, uglavnom žene, naručuju pacijente centralnom naručivanju ili ih upisuju prilikom pregleda i kontrola.
Zdravstvena pismenost definira se kao sposobnost da brinemo o vlastitom zdravlju, točnije razumijevanje uputa liječnika, vlastite dijagnoze, razumijevanje važnosti cjepiva, ali i kritičko tumačenje zdravstvenih informacija u medijima.
Više od polovine hrvatskih građana informacije o svom zdravstvenom stanju traži na internetu i društvenim mrežama, istaknuto je u petak na sjednici saborskog Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku, održanoj na temu zdravstvene pismenosti.