Iza njih je puno borbi, ali i još više uspjeha, postignuća i, što je najvažnije, pregršt osmijeha onih zbog kojih postoje- malenih ANĐELA. Prošla baš kao i ova godina je bila teška, nedavno im je prijetilo i zatvaranje ,zbog koronavirusa zaustavljeni su svi projekti i davanja države. Anka Đikić ,edukatorica u Udruzi Anđeli ističe njezinu iznimnu važnost jer neki od oblika skrbi koje Udruga pruža koristi više od 200 djece.
Usluga je mnogo,a neke od najvažnijih za djecu su fizikalna terapija, usluge psihologa, radna terapija, usluge pedagoga, obrazovno-edukativna podrška, Vest terapija, Neurofeedback terapija, senzorna integracija…uz individualni pristup svakom djetetu i njegovim potrebama. Osim individualnih terapija koje pružamo djeci, pružamo i pravno savjetovanje i podršku. Također smo osnivač dječjeg vrtića specijaliziranog za rad s djecom s teškoćama, navodi Đikić.
Iza nas je 16 godina, godina borbe, požrtvovnosti, žrtvovanja, lobiranja, neodustajanja, ponekad i borbe s vjetrenjačama, ali mi ne volimo gledati na teške stvari i trenutke već na ono što smo svojim radom uspjeli postići. Sama ideja osnivanja Udruge je i nastala iz činjenice da djeca s težim oštećenjima zdravlja nisu imala osiguranu skrb kroz institucionalni sustav, tj. sustav ih nije prepoznavao nego su bila prepuštena obiteljima, na samoj margini društva, ali doslovce.
Tako da smo danas presretni i ponosni što smo svakom djetetu uspjeli osigurati, barem dijelom, ono što mu treba i što naša djeca nisu zatvorena u kućama i institucijama, govori ova edukatorica.
Kako danas funkcionirate , mogu li EU fondovi pomoći vašem radu?
Što se tiče EU projekata, ne apliciramo koliko bi htjeli i kolika je potreba, obzirom da naša država ne raspisuje baš natječaje na koje mi možemo aplicirati. Zadnji natječaj koji je izašao, a na koji smo aplicirali u suradnji s Gradom Splitom i RaST-om, smo i dobili, u vrijednosti od gotovo 2 milijuna kuna, što je uvelike pomoglo da uključimo još više korisnika i osiguramo im potrebnu skrb. Svi znamo koliko je situacija u svakom segmentu društva, a posebno u civilnom sektoru i socijalnoj skrbi, otežana ovom pandemijom, pa nam je ovo bila odlična i prijeko potrebna “injekcija”.
Sada kad lakše “dišete” ,kakvi su daljini planovi?
Planova je mnogo, mi smo takvi, ali mogućnosti za realizaciju naših planova je malo…Ono na čemu radimo već dugo vremena je preseljenje i objedinjenje svih djelatnosti na jednom mjestu. Sretni smo što su i Brodosplit i Grad Split imali sluha i razumijevanja za naše potrebe, te se rješenje ipak nazire, odnosno sklopljen je ugovor za prostor tzv. škverske ambulante. Dugoročni cilj na kojem radimo 12 godina je veliki regionalni rehabilitacijski centar u Dugopolju koji bi obuhvatio puno veće područje rada i skrbi za djecu i osobe s invaliditetom, bez obzira na povijest bolesti i dijagnozu.