Umjetna inteligencija mogla bi donijeti ozbiljne pomake u istraživanju i razvoja lijekova, pokazalo je istraživanje Boston Consulting Group (BCG) objavljeno u Drug Discovery Today.
– Danas se većina inovacija unutar farmaceutske industrije događa u malim farmaceutskim kompanijama, odnosno biotehnološkim tvrtkama. Više od 65 posto odobrenih lijekova 2020. godine na tržištu poteklo je iz biotehnoloških kompanija. Svjesni smo brzog razvoja cjepiva protiv COVID-19 unutar BioNTecha, start-up tvrtke koja je razvijala tehnologiju mRNA cjepiva za borbu protiv karcinoma. Kompleksne strukture unutar velikih farmaceutskih kompanija i dugi procesi donošenja odluka vjerojatno su uzrok tome, dok biotehnološke kompanije imaju pristup “brzo propadni i često propadni” (fail fast and fail often) koji im omogućuje brži napredak, istaknula je Sanya-Eduarda Kuzet, menadžerica iz zagrebačkog ureda BCG-a.
Broj molekula razvijenih uz pomoć umjetne inteligencije, pokazalo je ovo istraživanje, iznimno je porastao, a upravo te molekule nadalje su pokazale veći uspjeh kroz klinička ispitivanja.
Sve ovo u konačnici može rezultirati bržim razvojem lijekova te posljedično manjim troškom što se na kraju krajeva treba ogledati i u njegovoj finalnoj cijeni.