fbpx
back to top
NaslovnaUdrugeUdruga Macići - pomoć djeci s poteškoćama na Visu

Udruga Macići – pomoć djeci s poteškoćama na Visu

Roditelji djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom otoka Visa odnedavno imaju Udrugu Macići koja će svakodnevno brinuti o njima.
Predsjednica udruge, Vesna Golemac, zadovoljna je što su konačno na ovom udaljenom otoku osnovali udrugu s ciljem otvaranja poludnevnog i dnevnog boravka.
– Djeca na otoku do sada nisu imala nikakvu skrb. Nadamo se kroz udrugu poboljšati kvalitetu života bez odlaska na kopno i svakodnevnih putovanja dužih od 5 sati dnevno radi 30 – 45 minuta neurofeedback terapije, logopedskih tretmana, psiholoških testiranja, fizikalne terapije, raznih edukacija roditelja njegovatelja i drugih oblika rehabilitacije nužnih za napredak i razvoj, kaže Golemac.
Svatko tko je makar jednom putovao prema ovom otoku zna da se za putovanje trajektom u oba smjera potroši cijeli dan. Svjesni teških uvjeta s kojima svakodnevno žive roditelji i djeca s invaliditetom na Visu, u udruzi Macići će u suradnji sa stručnjacima ovoj djeci dati psihosocijalnu podršku. Stručnim savjetima pomoći će se i obiteljima jer se svi zajedno susreću s različitim problemima u ostvarivanju svojih socijalnih prava.

Podrška od najranije dobi

– Za djecu s razvojnim teškoćama ključno je da imaju podršku stručnjaka od najranije dobi. Podrška koju dobiju na vrijeme za njih znači priliku da razviju svoj puni potencijal i postanu aktivni članovi društva. Međutim, mnoga od njih ostaju bez stručne pomoći zbog obiteljskog straha od stigme, siromaštva ili jer žive u ruralnim područjima gdje su im te usluge teško dostupne, objašnjava Golemac.
Usluge rane intervencije ne postoje kao ni mobilni timovi koji bi mogli osigurati dostupnost bliže domu djece s razvojnim teškoćama i rizicima, uštedjeti vrijeme i novac bez da napuštaju okruženje u kojem odrastaju.
Među ciljevima udruge su i organiziranje kulturnih, sportskih i drugih djelatnosti radi pomoći socijalnoj integraciji i unapređenju života djece s teškoćama u razvoju i osobe s invaliditetom na bavljenje sportom, promicanje zdrave prehrane. Uz to, kroz neko će vrijeme organizirati plivanje i terapijsko jahanje te osigurati stručno usavršavanje članova udruge za provođenje terapijskog jahanja.

Dogovori za prostor

Kroz rad udruge zalagat će se za zapošljavanje osoba s invaliditetom zbog čega će inicirati, planirati i provoditi programe koji potiču zapošljavanje osoba s invaliditetom kroz model socijalnog poduzetništva, samozapošljavanja ili zapošljavanjem kod poslodavaca.
Potpora lokalne zajednice, omogućavanje prostornih kapaciteta vrlo je važna da bi ostvarili ciljeve. U tijeku su dogovori s Gradom Visom koji će im ustupiti prostor. Zatim će  prostor opremiti spravama, pomagalima i didaktičkim igračkama. U udruzi se nadaju da bi u tom prostoru s vremenom mogao zaživjeti i Centar za edukaciju, rehabilitaciju i smještaj.
Nadajmo se da će u tome uspjeti što će roditeljima i djeci znatno olakšati ionako tešku otočku svakodnevicu.

Podijelite članak:

Najnovije

Više iz rubrike

Izabrali čitatelji

Naše rubrike