Stručnjaci pretpostavljaju da se za sada koronavirus ne može iskorijeniti. No znači li to da ćemo morati nastaviti živjeti pod njegovom sjenom, kao što smo to činili zadnjih 18 mjeseci? Realno je, kažu, očekivati da će pandemija biti stavljena pod kontrolu zahvaljujući globalnim naporima u cijepljenju. Međutim, kako ističe autorski tim, i dalje će biti neizvjesnosti koje su u ovom trenutku nepredvidive.Od tri moguća scenarija koja je tim objavio, jedan je posebno zabrinjavajući jer uzima u obzir mogućnost da čovječanstvo neće moći dovoljno brzo staviti pandemiju pod kontrolu i da će se u budućnosti nastaviti nositi s teškim oblicima bolesti i visokom stopom zaraze – što bi zauzvrat moglo pogodovati daljnjem razvoju virusa.Drugi, i vjerojatniji scenarij je da će koronavirus više postati sezonska bolest, poput gripe. U tom bi slučaju učinkovite terapije, poput pripravaka antitijela, mogle masovno smanjiti ozbiljnost bolesti, hospitalizacije i smrtne ishode, pišu autori.
Ovo mišljenje dijeli i Gernot Marx, predsjednik Njemačkog interdisciplinarnog udruženja za intenzivnu njegu i hitnu medicinu (Divi), koji očekuje da će covid-19 postati sezonska bolest.
Pacijenti s koronavirusom i dalje će završavati na odjelima intenzivne njege, samo ne u masovnim razmjerima, rekao je nedavno za novine Handeslblatt.
Normalna gripa, koja nekima može zvučati bezopasno, i dalje je povezana s nekoliko stotina tisuća smrtnih slučajeva diljem svijeta svake godine, kako ističu autori članka u časopisu Nature. To je izuzetno značajno zdravstveno opterećenje i izjednačava se s relativno ‘optimističnim’ viđenjem budućnosti pandemije koronavirusa.Treća – i najoptimističnija – opcija bila bi prelazak koronavirusa u bolest s mnogo lakšim simptomima, poput prehlade.
U svakom slučaju, autori kažu da nema šanse da će se koronavirus na kraju početi razvijati prema patogenu s manje izraženim simptomima sve dok se ne postigne veći imunitet u populaciji. Podsjećaju i na pandemiju gripe 1918. godine te činjenicu da su potomci patogena H1N1 nastavili izazivati epidemije gripe do 1950 -ih. Razvoj varijanti koje još uvijek mogu utjecati na cijepljene i oporavljene također ostaje rizik, navodi se u članku.
Čak i dok se kampanje cijepljenja nastavljaju diljem svijeta, još uvijek postoje mnoga mjesta na kojima je pandemija daleko od kontrole, što povećava rizik pojave novih varijanti. Međutim, napominju autori, do sada se samo relativno ograničen broj mutacija pojavio neovisno jedna o drugoj u više varijanti, što sugerira konvergentnu, a možda i ograničenu evoluciju koronavirusa. Takvo stajalište podržava i njemački virolog Christian Drosten.
S virološkog gledišta, postoje dobri razlozi za pretpostavku da SARS-CoV-2 nema na skladištu puno više varijanti od onih koje nam je dosad pokazao, rekao je nedavno za švicarski internetski časopis Republik. Drosten dodaje kako očekuje da će se SARS-CoV-2 ponašati više kao koronavirus koji izaziva prehladu.
Kaže kako bi se prijelazna faza trebala očekivati sljedeće dvije do četiri godine, a virus će iskoristiti praznine u cijepljenju.