Godišnje se u RH rodi između 60 i 80 djece s rascjepom usne i/ili nepca. Najčešća je to malformacija glave i vrata kojem se još uvijek ne zna točan uzrok.
– U Hrvatskoj se rascjepi uspješno liječi u Klinici za kirurgiju lica, čeljusti i usta KB Dubrava. To je problematika koja je centralizirana i za koju je potreban cijeli tim stručnjaka poput logopeda, anesteziologa, ortodonta, stomatologa, psihologa i socijalnih radnika koji liječe djecu do prestanka rasta i razvoja, rekao je prof. dr. sc. Predrag Knežević, maksilofacijalni kirurg, voditelj Odjela za malformacije i deformitete u toj bolnici.
Prvi Tjedan svjesnosti o ovim malformacijama obilježen je na zagrebačkom Cvjetnom gdje je predstavljena kampanja Ljepota je u svakom osmijehu. Ciljevi su joj educirati o ovim problemima i mogućnostima liječenjema. Poručeno je kako se rascjep usne može dijagnosticirati već u trudnoći, a nepca tek po rođenju djeteta.
-Kada na ultrazvuku, ako je dijete u položaju u kojem se to može vidjeti, majka sazna da dijete ima rascjep usne odnosno po rođenju rascjep nepca, odmah se može javiti Udruzi Osmijeh koju čine liječnici i stručni suradnici te roditelji djece s rascjepom. U Zagrebu je izvor informacija zaista dostupan, dok u ostalim dijelovima Hrvatske roditelji često nemaju dovoljno informacija o liječenju rascjepa. Upravo zato konstantno radimo na edukaciji trudnica te roditelja, kako bismo im pomogli, istaknula je Slavija Radaš, potpredsjednica Udruge Osmijeh.