U Hrvatskoj kao “zemlji s milijun pušača” ponajprije liječimo posljedice najraširenije ovisnosti, a ne samu ovisnost o pušenju kao i što se ne bavimo njezinom prevencijom. Ktomu, ne raspolažemo podacima kako o pušenju tako ni o novim duhanskim proizvodima poput e-cigareta, koje su u nekim drugim državama sredstvo pomoći pušaču u prestanku pušenja. Ukratko i ugrubo, dio je to zaključaka diskusije održane na kongresu Koordinacije hrvatske obiteljske medicine. Kongres održan usporedo s 15. godišnjicom ove važne udruge obiteljskih liječnika, tematski je bio posvećen upravo prevenciji. A koja je tema bitnija u prevenciji od ovisnosti o cigaretama koje su, kako je poručila dr. Ljiljana Ćenan, jedan od faktora rizika za dvije glavne skupine bolesti kod nas, onkološke i kardiološke?
Uz ovu obiteljsku liječnicu, u diskusiji su sudjelovali Ivica Belina, predsjednik Koalicije udruga u zdravstvu te s Klinike Jordanovac pulmologica, prim. dr. sc. Andrea Vukić Dugac i psihologica Latinka Basara.
Pacijent – pušač i stigma
Dok mahom liječimo posljedice pušenja, često se pri tome sam pacijent-pušač osjeća stigmatizirano. Kako je iznio Ivica Belina, stigma je područje o kojem trebamo puno razgovarati jer se pacijenti osjećaju kao da je bolest posljedica njihova lošeg ponašanja što zna demotivirati u liječenju.
U Hrvatskoj je pak ključna bolest koja se veže uz pušenje – KOPB (kronična opstruktivna plućna bolest).
– To je nešto što je veliki problem i veliki broj liječnika nije svjestan problema KOPB-a. Ono što će biti prva posljedica dugogodišnjeg pušenja jest pojava KOPB-a. Potrebno je rano otkrivanje KOPB-a i treba krenuti s ranom edukacijom da se smanji broj pušača jer imamo veliki broj mladih koji puše i sve veći udio e-cigareta u toj populaciji. E-cigareta se ne ističe kao zamjena za pušenje nego kao most pušaču da prestane pušiti – iznijela je prim. Vukić Dugac uz čestitke KOHOM-u što je prepoznao važnost primarne i sekundardne prevencije.
Nejasna poruka društva
Kao daljnja posljedica KOPB-a slijedi rak pluća za koji Hrvatska ima uspješan program ranog otkrivanja. Upravo bi možda, čula se ideja u ovoj diskusiji, trebalo kroz taj program paralelno provoditi i edukaciju o prestanku pušenja, tim više jer se na preventivni CT pluća upućuju upravo dugogodišnji pušači.
No, uputu na letku da se jave psihologu za pomoć pri prestanku pušenju, pušači upućeni na probir ignoriraju.
– Pušenje je vrlo jaka fiziološka ovisnost koja ne pokazuje sekundarnu štetu. Pušač može živjeti sto godina, pušač nije na socijalnoj margini ni izopćen iz društva. Možete biti savršeno normalno ponašajući pušač i time niste stigmatizirani da bi vi prestali pušiti. Mislim da kao društvo ne odašiljemo dovoljno jasnu poruku – pojasnila je psihologica Latinka Basara.
Nema definiranog ni dostupnog liječenja
Jednako tako ni liječenje ove ovisnosti kod nas nije jasno definirano ni pristupačno. Potvrdili su to rezultati ankete među obiteljskim liječnicima na ovom kongresu koji su pokazali da njih 49 posto smatra kako nema definiranog i jasnog liječenja od pušenja dok njih 34 posto te metode nisu poznate. Pušački status svojih pacijenata u karton unosi 30 posto ispitanika liječnika, ali mahom pod različite šifre. Dok ostale duhanske i nikotinske proizvode ne unose jer kako ih je većina odgovorila – nemaju to gdje učiniti.
Potencijal i izostanak podataka
– Godinama dobivamo informacije od naših pacijenata da puše e-cigarete, a mi nemamo to gdje zabilježiti. I onda kad krene priča o smanjenju štete od pušenja i potencijalu e-cigareta, govori se kako nemamo dovoljno podataka. A ja na to kažem – nemamo ih gdje ni bilježiti, poručila je dr. Ćenan. Dodajući kako su zamolbu za ovom promjenom HZZO-u uputili više puta.
Kako je navela ova obiteljska liječnica, imat ćemo veliki problem dokle god zabijamo glavu u pijesak:
Mi ne razgovaramo o tomu i ne šaljemo jasnu poruku kako e-cigarete i nove duhanske proizvode treba koristiti za prestanak pušenja, a ne za regrutaciju novih pušača.
Kao primjer potonjem često se ističe Velika Britanija gdje postoje centri za odvikavanje od pušenja gdje se pušačima kao alat u prestanku pušenja savjetuju i e-cigarete. Upravo je ovo tema i na skorašnjem godišnjem kongresu američkog onkološkog društva. Kako je navela prim. Vukić Dugac, upravo Britanci imaju plan potpune zabrane prodaje svih duhanskih i nikotinskih proizvoda ispod određene životne dobi.
– Znači, oni promišljaju za slijedećih 30 godina kako se riješiti pušenja. Naravno da je to jednim dijelom utopija, ali je mjera koja će sigurno tamo realizirati manji broj pušača, poručila je.