Naime, o uspjehu virtualne ambulante, ali i implementaciji tehnologije u liječenju i terapiji dijabetesa tipa 1 u Osijeku je na prvom javno održanom Science cafeu od početka pandemije u organizaciji studenata medicine osječkog MEFOS-a govorila izv. prof. dr.sc. Ines Bilić Ćurčić.
-Cilj nam je u javnosti što više predstaviti način na koji vrlo uspješno funkcioniramo od početka pandemije, a to je putem virtualnih ambulanti. Recimo i kako uskoro planiramo obavljati i preglede u „ real time“ putem posebnih aplikacija, a sve je to zapravo omogućeno tehnološkim naprecima i platformama koje su značajno pomogle upravo u praćenju i liječenju pacijenta s dijabetesom tip 1.
Virtualne dijabetološke ambulante u KBC-u Osijek su započele s pandemijom, ali su se pokazale kao nešto što može jako dobro funkcionirati i izvan pandemije i za nas i za pacijente.
Naime, ova vrsta ambulanti posebno je dobro prihvaćena kod pacijenata jer im se štedi vrijeme, ne moraju tražiti parking ni sjediti u čekaonicama. Sada imamo registrirane virtualne ambulante koje su namijenjen ovoj vrsti pregleda i svakoga dana radi jedna virtualna ambulanta kroz koju prođe između pet i deset pacijenata. U vrijeme „lockdowna“ tu su bile i znatno veće brojke. Virtualne dijabetološke ambulante danas imaju i druge bolnice, ali ono na što smo mi posebno ponosni je činjenica da smo ih najviše implementirali i prvi smo u Hrvatskoj po broju virtualnih pregleda, priča ova specijalistica endokrinologije i dijabetologije.
Inače, izv. prof. dr.sc. Ines Bilić Ćurčić u svom je predavanju istaknula kako je tehnologija danas zauzela primat kao i u svim drugim segmentima, tako i u zdravstvu, poglavito dijabetesu tipa 1.
– Ovo je nešto što mene posebno zanima, ali što želim i da javnost što bolje upozna. Naime, danas uz pomoć novih tehnologija osobe koje boluju od dijabetesa tipa 1 mogu skoro pa normalno živjeti bez ikakvih komplikacija, što je do prije 50ak godina bilo nezamislivo. Kada govorimo o aktualnoj situaciji i koronavirusu, treba reći i da dijabetičari koji su dobro regulirani nisu nužno imali težu kliničku sliku u slučaju pobolijevanja. Teža klinička slika bolesti događala se kod onih osoba koje imaju komplikacije šećerne bolesti i koji nisu uredno regulirali dijabetes. Stoga je terapija i redoviti posjet liječniku, koji je sada putem ovih virtualnih ambulanti uistinu olakšan nešto čega bi se trebao pridržavati svaki dijabetičar, zaključuje izv. prof. dr.sc. Ines Bilić Ćurčić.