Osim u Južnoafričkoj Republici, omikron je otkriven u Bocvani, Izraelu i Hong Kongu te nizu europskih zemalja, primjerice Velikoj Britaniji, Belgiji, Njemačkoj, Češkoj, Austriji…
“Varijanta B 1.1.529 ima više od 30 mutacija samo na spike proteinu. Ako se na te mutacije gleda kao na novu mogućnost povećane zaraznosti i transmisivnosti, što virusu donosi veću sposobnost obilaženja imuniteta, kako onog od cijepljenja tako i stečenog preboljenjem, onda se radi o vrlo složenoj varijanti s mutacijama koje nisu ranije zabilježene pa je teško definitivno predvidjeti implikacije na tijek pandemije i imunitet”, navodi HZJZ.
Unatoč tome, stručnjaci smatraju da će cjepiva i dalje nuditi visoku razinu zaštite od teške kliničke slike koja dovodi do hospitalizacija i smrtnog ishoda.
Nova varijanta najčešće je utvrđena kod mlađih ljudi (18 do 34 godine), a upravo u tim dobnim skupinama zabilježena je i najniža stopa cijepljenja u Južnoafričkoj Republici. U toj je državi najveći broj hospitalizacija zabilježen upravo u skupinama necijepljenih ili djelomično cijepljenih osoba. Uz to, proizvođači cjepiva tvrde da će moći brzo prilagoditi svoja cjepiva omikronu.
HZJZ naglašava kako je pojava omikron varijante “pravi podsjetnik da je pandemija daleko od kraja” te da se treba cijepiti.