Trenutna je procjena da se dugi COVID pojavljuje kod jednog od troje oboljelih, a dosad je nabrojano čak 203 različita simptoma. Prema jednoj međunarodnoj studiji 88 posto ljudi prijavilo je probleme s pamćenjem, a uz kognitivnu disfunkciju najučestaliji su umor i gubitak daha.
Neuro-COVID novi je termin kojim se opisuju neruološki simptomi u preboljelih, a najčešće se pri tome misli na „brain fog”, prevedeno bi to bila „magla mozga”. Radi se o zamagljenosti svijesti, nemogućnosti jasnog razmišljanja i zaključivanja.
Britanska studija (Great British Wellbeing Survey) fokusirala se upravo na utjecaj covida na moždane funkcije te su primjetili da je kognitivni deficit posebno zamjetljiv kod onih koji su tijekom infekcije imali teže respiratorne simptome. Također u Velikoj Britaniji su na 401 sudioniku napravili magnetsku rezonancu mozga te usporedili s ranijim snimkama, na temelju podataka iz njihove BioBank.
Slikama MR-a zaključili su kako su covid preboljeli ispitanici imali veći gubitak sive tvari u lateralnom orbitofrontalnom korteksu, oštećenja tkiva u različitim predjelima mozga uključujući i predio odgovoran za osjet njuha te više znakova generalno atrofije mozga. Trenutna je ograda od ovih zaključaka kako još nisu prošli znanstvenu reviziju te se zasad ne smatraju službenima.