To je na tragu težnje da se HZZO mora osloboditi plaćanja svega onoga što nije direktno financiranje zdravstvene zaštite. Bolovanje, odnosno naknade plaće za vrijeme bolovanja, različito je uređeno u EU članicama, pa se tako navodi i primjer država koje naknadu za bolovanje započinju četvrtog dana bolovanja ili primjeri gdje visina naknade za bolovanje ovisi o dužini radnog staža kao što je, primjerice, u Austriji.
Posebna povjerenstva
Predlaže se, također, i da zaključiti bolovanje može i kontrolor HZZO-a. Što se tiče zaposlenih u zdravstvu, a riječ je o više od 73 tisuće osoba u Hrvatskoj, predlaže se niz izmjena poput kontrole prekovremenih sati, planiranja specijalizacija, mjerenja izvrsnosti zaposlenih u sustavu, pomak kompetencija u različitim djelatnostima, profesionalizacija menadžmenta bolnica, i druge.
HZZO-u smo se obratili zbog podataka o bolovanjima, njihovoj kontroli i sankcijama koje su dosad na snazi. Iz podataka koje smo dobili saznajemo kako je u razdoblju od siječnja do prosinca 2019. godine provedeno ukupno 5.858 kontrola kod ugovornih subjekata Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje i pritom je pregledano 10.062 osiguranika, te je zaključeno 3.423 privremene nesposobnosti za rad, ili 34 posto kontroliranih privremenih nesposobnosti za rad.
Osim tih kontrola, koje su provedene među onima s kojima HZZO ima ugovor, HZZO je utemeljio i posebna povjerenstva za izvanrednu kontrolu bolovanja koja su pozivala osiguranike na klinički pregled te donosila stručno – medicinsku ocjenu o opravdanosti daljnjeg korištenja privremene nesposobnosti za rad, u kojima je pregledano 5.906 osiguranika i zaključeno 2.807 bolovanja, dakle, njih 48 posto.
Iz toga proizlazi kako je u 2019. sveukupno pregledano 15.968 osiguranika i zaključeno 6.230 ili 39 posto kontroliranih bolovanja. Na temelju provedenih kontrola bolovanja HZZO je izrekao ugovornim subjektima 135 opomena, 14 opomena s novčanom kaznom, 12 opomena s naplatom štete te 5 opomena s naplatom štete i novčanom kaznom.
Opomene i kazne
Ovlašteni djelatnici HZZO-a u razdoblju od siječnja do prosinca 2020. godine proveli su ukupno 6.898 kontrola privremene nesposobnosti za rad među ugovornim subjektima HZZO-a i pritom pregledali 21.650 osiguranika te zaključili 5.309 privremenih nesposobnosti za rad ili 25 posto kontroliranih bolovanja.
Posebna povjerenstva za kontrolu bolovanja pregledala su 1.332 osiguranika i zaključila 560 privremene nesposobnosti za rad ili 42 posto kontroliranih bolovanja.
Iz tog proizlazi kako je lani sveukupno pregledano 22.982 osiguranika i zaključeno 5.869 bolovanja ili 26 posto kontroliranih.
Na osnovu provedenih kontrola HZZO je izrekao ugovornim subjektima 276 opomene, 12 opomena s novčanom kaznom, 9 opomena s naplatom štete te 3 opomene uz naplatu štete i novčanu kaznu.
Podatke za 2021. u HZZO-u nisu u mogućnosti dostaviti jer poslovna godina još nije završila i podaci još nisu dostavljeni Upravnom vijeću HZZO-a.