Koja je trenutna pozicija i doseg Klastera zdravstvenog turizma Kvarnera?
Klaster zdravstvenog turizma Kvarnera udruga je osnovana u studenom 2014.godine, a okuplja članice iz zdravstvenog – medicinskog i dentalnog, turističkog – turističke zajednice, agencije, hoteli, i znanstveno-nastavnog područja – sastavnice Sveučilišta u Rijeci. Osnivanjem su započele aktivnosti s ciljem povezivanja svih dionika u zdravstvenom turizmu i zdravstvenoj industriji, zbog kvalitetne pripreme, promocije, razvoja i unaprjeđenja usluga i proizvoda jer smo željeli iskoristiti prednosti naše lokacije, kao i veliki broj visoko kvalitetnog kadra unutar brojnih ustanova. Osnovna uloga Klastera je promocija naših članica i naše regije u području zdravstvenog turizma i zdravstvene industrije, te povezivanje članica s međunarodnim partnerima zbog kvalitetnije ponude zdravstveno-turističkih proizvoda. To se kontinuirano provodi kroz redovita sudjelovanja članica na kongresima i sajmovima, putem pisanih materijala i društvenih mreža. Predstavnici članica Klastera aktivno sudjeluju u radu Zajednice zdravstvenog turizma pri Hrvatskoj gospodarskoj komori, u Udruzi privatnih zdravstvenih ustanova pri Hrvatskoj udruzi poslodavaca, u radnim skupinama Ministarstava zdravstva, turizma i sporta vezanih uz ciljana područja i radnim skupinama unutar Hrvatske turističke zajednice s namjerom nacionalnog brendiranja zdravstvenog turizma i zdravstvene industrije kao značajnih razvojnih gospodarskih grana. Upravo je navedeno, namjera kojom Ministarstva turizma i sporta, te zdravstva, a i davatelji usluga žele međusobno povezivanje dionika i na nacionalnoj razini.
Određivanje prioritetnih tržišta, promoviranje oblika usluga koje nudimo, naročito u onim segmentima u kojima imamo visoku kvalitetu, te korištenje prednosti prirodnih ljekovitih čimbenika neke su od potrebnih aktivnosti. Tako se izdvajaju djelatnosti koje u preventivnom, te terapijsko-rehabilitacijskom segmentu trebaju biti dugoročno konkurentne. Svakako da te usluge trebaju pratiti i turističko-smještajni kapaciteti, te omogućavanje dugotrajnijeg boravka zdravstveno-turističkih gostiju uz produženje sezone. Važna je i edukacija kadrova u području zdravstvenog turizma, promocija studija na stranim jezicima, te korištenje rezultata znanstveno-istraživačkih projekata u ukupnosti ponude. Dodatna implementacija proizvoda zdravstvene industrije, uz prijave na EU projekte još su jedan od modela razvoja.
Međusobno povezivanje i djelovanje svih dionika u zdravstvenom turizmu, pri čemu svi nude segment u kojem su najkompetentniji, pokazalo se kao uspješan model suradnje, pružanjem zdravstvenih usluga, promocijom na domaćem i inozemnom tržištu, te dodatnim nemedicinskim aktivnostima (prijevoz, smještaj, kultura, gastronomija …) i sadržajima za korisnike usluga i njihovu pratnju.
Jedna od razvojnih aktivnosti je i izrada kriterija za certifikat „Destinacije zdravlja i kvalitete života“, kojega će jedinstvenost biti pokazatelj kako upravljanje destinacijom putem jasnih kriterija u prvom redu koristi domicilnom stanovništvu, ali i svima drugima kojima će usluge u zdravstvenom turizmu i proizvodima zdravstvene industrije biti pružene. Trenutno Klaster ima 32 članice s više od 8000 zaposlenih, prepoznat je i na međunarodnoj razini, te je 2016.godine u izboru International Medical Travel Journala osvojio titulu klastera godine, a 2018. i 2020.g. bio je u finalu s nacionalnim klasterima Malezije i Južne Koreje, koji su zasigurno jedni od svjetskih lidera u području zdravstvenog turizma.
Uskoro će se održati jedna u nizu Crikvenica International Health Tourism Conference, CIHT, zašto kažete da je najutjecajnija u Hrvatskoj?
CIHT se kroz proteklih 9 godina afirmirao kao jedna od najznačajnijh konferencija o zdravstvenom turizmu u regiji kroz okupljanje međunarodno etabliranih predavača, koji dolaze s nekoliko kontinenata i iz zemalja koje su predvodnice u organizaciji i provedbi usluga u zdravstvenom turizmu. Razmjena iskustva, prilike za ciljane B2B i B2C sastanke te dogovori o daljoj suradnji jedan su od oblika rada na konferenciji. Na konferenciju dolaze i facilitatori, agencije, kao i pružatelji zdravstvenih usluga. Također su organizirane i vrlo posjećene radionice iz pojedinih segmenata organizacije u zdravstvenom turizmu. Predavači su i pružatelji zdravstvenih, turističkih, edukacijskih i srodnih usluga iz Hrvatske. Proteklu godina smo konferenciju održali po „online“ modelu na kojemu je sudjelovalo nekoliko stotina slušača, a ovu godinu ćemo koristiti hibridni model.
COVID nije smanjio važnost zdravstvenog turizma, naprotiv, mogao bi ponuditi rješenja i za rehabilitaciju?
Iako je pandemija usporila planirani razvoj, proteklo vrijeme je iskorišteno za izrade novih programa prilagođenih potrebama u novonastalim okolnostima. Trenutno naše članice u ponudi imaju dvadeset i šest POSTCOVID rehabilitacijskih programa, koji su ponuđeni i domaćem i stranom tržištu. Dalji fokus članica Klastera usmjeren je prema razvoju i ponudi usluga u preventivnoj i personaliziranoj medicini, rehabilitaciji (tjelesnoj i mentalnoj), tzv. „lifestyle“ medicini, odnosno medicini životnog stila, te programima aktivnog i zdravog starenja. Iako su nam u fokusu u prvom redu zemlje u okruženju; na 500 km ili 5 sati vožnje boravi 76 milijuna ljudi od kojih je 14 milijuna starije od 60 godina, promidžbu usmjeravamo i prema Skandinaviji, Britaniji, te Rusiji i Ukrajini. Istraživanja pokazuju da za sada 10 posto stanovnika EU koristi zdravstvene usluge izvan matične države, to je oko 50 milijuna ljudi, a onih koji bi to željeli je 53 posto, oko 250 milijuna, te je to pokazatelj da tržišta ne manjka. Nedavno smo potpisali i ugovor o suradnji s Ministarstvom Ayush pri vladi Republike Indije, koje promovira tradicionalne oblike medicine, jogu i ayurvedu. Također, u kontaktu smo i s partnerima iz SAD, kroz srednjoročne projektne aktivnosti.
U kojem okrilju je nastala CIHT konferencija i što je potvrda njezine važnosti?
CIHT konferencija rezultat je suradnje Turističke zajednice Grada Crikvenice i Klastera zdravstvenog turizma Kvarnera kao organizatora, te Specijalne bolnice za
medicinsku rehabilitaciju Primorsko-goranske županije Thalassotherapije Crikvenica i Poliklinike Terme Selce kao suorganizatora. Važnost konferencije CIHT ponovno su prepoznali mnogi. Ove godine generalni pokrovitelj 9. CIHT konferencije je Jadran -galenski laboratorij d.d., najveća hrvatska farmaceutska tvrtka s globalnim uspjehom i priznanjem. Također, već dugi niz godina, Ministarstvo turizma i sporta podupire CIHT konferenciju, a njegova je podrška ostvarila veliki doprinos u organizaciji ovogodišnje hibridne konferencije. Tradicionalno, konferenciju podržavaju i: Ministarstvo zdravstva, Primorsko-goranska županija, Hrvatska turistička zajednica, Turistička zajednica Kvarnera, Hrvatska gospodarska komora, Jadran d.d. Crikvenica i Grad Crikvenica.
Dodatni podatci dostupni su na mrežnoj stranici www.kvarnerhealth.hr, te društvenim mrežama. Više o programu 9. CIHT konferencije možete pronaći na poveznici https://ciht.com.hr.